Dłużnik za granicą co robić
Wierzyciel i dłużnik to jedne z najbardziej popularnych instytucji prawa cywilnego. I nie ma się czemu dziwić. Każdego dnia niezliczona liczba osób zaciąga długi. Wiele z nich zostaje na szczęście szybko spłacona. Zdarzają się jednak i takie, których wierzyciele nie mogą długo wyegzekwować. Sytuacja komplikuje się zwłaszcza wtedy, kiedy osoba zobowiązana do spłaty wierzytelności z dnia na dzień po prostu znika. Najczęściej wiąże się to z jej wyjazdem poza granice kraju, czy to w celu ucieczki, czy w celu podjęcia lepiej płatnej pracy, która pozwoli jej wyplątać się z długów. Co jednak w przypadku, kiedy mimo to nie realizuje ona ciążącego na niej zobowiązania wciąż przebywając w innym państwie? Jak wyegzekwować od niej spłatę długu? O tym w dalszej części niniejszego artykułu.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty
Możemy wysłać je dłużnikowi pod warunkiem, że znamy jego dokładny adres, pod którym zamieszkuje za granicą. Takie wezwanie może stworzyć w naszym imieniu doświadczony prawnik. Możemy też sporządzić je samodzielnie. Najważniejsze elementy, jakie powinno zawierać takowe pismo windykacyjne, to:
- wskazanie miejsca i dokładnej daty sporządzenia wezwania;
- nasze dane;
- dane dłużnika, do którego skierowane jest pismo;
- wskazanie podstawy, która stanowi źródło ciążącego na dłużniku zobowiązania (na przykład zawartej między nim a wierzycielem umowy);
- kwota główna oraz odsetki (jeżeli nam się należą);
- wskazanie terminu, w którym dłużnik powinien spłacić należność, oraz numer konta bankowego, na który ma dokonać rzeczonej wpłaty.
Wynagrodzenie za pracę za granicą a zajęcie komornicze
Do niedawna dłużnicy, którzy wyjechali za granicę, mogli właściwie spać spokojnie, ponieważ polscy komornicy nie byli uprawnieni do tego, aby zajmować ich wynagrodzenie za pracę wykonywaną w innym kraju. Jednak wraz z wejściem w życie ustawy o ściganiu długów na terenie Unii Europejskiej wszystko się zmieniło, ponieważ od tej pory zajęcie komornicze na wspomnianym wynagrodzeniu jest już możliwe. Z tego względu, jeśli przedsądowe wezwanie do zapłaty, o którym była mowa wcześniej, nie przyniosło pożądanych skutków, a dłużnik nadal zwleka ze spłatą należności, to warto skierować sprawę do sądu, który wyda nakaz zapłaty. Na podstawie tego ostatniego możliwe będzie ściągnięcie zadłużenia nawet od dłużnika, który wyjechał poza granice Polski i tam otrzymuje wynagrodzenie za pracę.
Europejski Tytuł Egzekucyjny, Europejski Nakaz Zapłaty Aby wyegzekwowanie długu od dłużnika przebywającego za granicą było możliwe, konieczne jest uzyskanie nie tylko tytułu wykonawczego, ale również Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego bądź Europejskiego Nakazu Zapłaty. Tylko na podstawie takich dokumentów możliwe jest ściągnięcie długu przez komornika z innego państwa. Wspomniane Tytuły stanowią dla wierzycieli pozostających w Polsce spore udogodnienie, ponieważ dzięki nim możliwe jest ściągnięcie długu bez konieczności wszczynania kolejnego postępowania sądowego przed organem właściwym dla nowego miejsca zamieszkania zobowiązanego.