Obowiązek alimentacyjny wobec dzieci mieszkających za granicą
Obowiązek alimentacyjny wobec dzieci mieszkających za granicą.
Najważniejszą kwestią o jakiej trzeba pamiętać to fakt, że alimenty są przyznawane bez względu na miejsce zamieszkania dziecka. Każdy rodzic jest zobowiązany do płacenia świadczeń na utrzymanie jak i na wychowanie dziecka, kiedy nie jest ono jeszcze w stanie utrzymywać samodzielnie ( do 18 roku życia lub 25 kiedy kontynuuję naukę). Wyjątek stanowi sytuacja kiedy w której dochody z majątku dziecka wystarczą na jego utrzymanie.
Alimenty są świadczeniem, którego nie można przenieść na inna osobę ze względu na ich ściśle osobisty charakter. Alimentów można się ewentualnie zrzec, ale tylko w przypadku kiedy rodzic z którym przebywa dziecko nie dochodzi do ich ustalenia. Zakres alimentów zależy od potrzeb uprawnionego oraz od możliwości finansowych zobowiązanego. Trzeba jednak podkreślić, że obowiązek alimentacyjny wobec dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie zapewnić sobie bytu jak i dziecka niepełnosprawnego może polegać w całości lub tylko w części na staraniach osobistych o utrzymanie i wychowanie uprawnionego. W takim przypadku alimenty pozostałych zobowiązanych polegają zarówno na pokryciu kosztów utrzymania jak i wychowania dziecka.
Podczas postępowania procesu sądowego sąd w pierwszej kolejności ustala jakie są usprawiedliwione potrzeby dziecka. Następnie ustala możliwości zarobkowe i majątkowe każdego z rodziców. Tak zwane usprawiedliwione potrzeby dziecka są ustalane na podstawie wieku, miejsca pobytu dziecka, jego środowiska i tym podobne.
W przypadku chęci podwyższenia alimentów na dziecko mieszkające za granicą, rodzić z którym dziecko przebywa powinien wystąpić z wnioskiem do sądu odpowiedniego dla miejsca zamieszkania zobowiązanego do wypłacania świadczenia. W sprawie o podwyższenie świadczenia trzeba podkreślić zmianę warunków, które skutkują potrzebą podwyższenia alimentów. Koniecznie należy dołączyć szczegółowa kalkulacje kosztów utrzymania oraz kształcenia dziecka. W skład takich kosztów wchodzą koszty odzieży, wyżywienia, edukacji, leków, rozrywka, edukacja duchowa, edukacja kulturowa jak i edukacja fizyczna. Dobrym posunięciem jest wskazanie prawdopodobnej sytuacji finansowej rodzica, który jest zobowiązany do wypłacania alimentów. Zwłaszcza kiedy wiadomo nam, iż jego sytuacja finansowa uległa polepszeniu w porównaniu z jego sytuacją w czasie kiedy zapadł poprzedni wyrok. Sąd weźmie po uwagę potrzeby dziecka, jednak jest tez zmuszony odnieść je do rzeczywistych możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego a następnie odpowiednio wypośrodkuje kwotę. Należy przy tym jednak pamiętać, że „zarobkowe możliwości zobowiązanego” musimy rozumieć jako faktycznie uzyskiwane zarobki i dochody. Co prawda rozpowszechnił się pogląd, iż dziecko ma prawo do życia na takim samy poziomie jak jego rodzić, jednak sąd nie może doprowadzić do niedostatku drugiej strony poprzez podwyższenie alimentów. Należy także pamiętać, że wniosek o podwyższenie świadczenia alimentacyjnego na dziecko, należy złożyć w dwóch egzemplarzach.