Ślub z obcokrajowcem w Polsce
Zagraniczne podróże i portale internetowe sprzyjają zawieraniu znajomości między osobami z różnych krajów. Czasami zdarza się, że relacje przechodzą na wyższy poziom i dwoje ludzi postanawia wstąpić w związek małżeński. Przybywając do Polski obcokrajowiec może zasięgnąć porady w kancelarii prawnej w ważnych sprawach osobistych, które nastręczają wielu pytać. Kancelaria prawna udzieli odpowiedzi na pytania w sprawach związanych ze ślubem z obywatelem Polski.
Ślub z obcokrajowcem w Polsce
Cudzoziemiec przybywając do Polski, aby zawrzeć związek małżeński z Polką, jest zobowiązany do dopełnienia kilku formalności. Korzystając z porady prawnej może uzyskać informacje, jakie dokumenty należy zgromadzić i złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego. Trzeba przestrzegać terminów, ponieważ cały komplet trzeba złożyć, co najmniej jeden miesiąc przed planowanym ślubem. Wcześniej obcokrajowiec jest zobowiązany do wizyty w konsulacie państwa, z którego pochodzi lub w ambasadzie.
Jak respektować RODO – wskazówki dla obcokrajowców?
Cudzoziemiec ma obowiązek urzędowego potwierdzenia braku przeszkód prawnych do zawarcia małżeństwa z Polką, leżących po jego stronie. W tym celu będzie musiał udać się do konsulatu lub ambasady kraju działających na terytorium Polski. Jedna z tych instytucji dokona sprawdzenia i wyda stosowne zaświadczenie. Jeżeli obcokrajowiec nie zna języka polskiego niezbędny będzie tłumacz nie tylko w celu załatwienia spraw urzędowych, ale również podczas ceremonii ślubnej w USC. W przypadku ślubu konkordatowego, czyli zawieranego w kościele, konieczność uczestnictwa tłumacza jest ustalana z księdzem.
Jakie dokumenty musi posiadać obcokrajowiec, aby zawrzeć związek małżeński w Polsce?
Obcokrajowiec musi posiadać ważny paszport, ewentualnie kartę pobytu lub dokument podróży. Kolejnym dokumentem wymaganym przez USC w Polsce jest oryginał aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem przysięgłym. Niezbędne będzie także zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami kraju wydane przez ambasadę/konsulat. Cudzoziemiec musi dopełnić także innych formalności związanych z przedstawieniem kolejnych dokumentów urzędowych takich jak:
• W przypadku wdowca – odpis skrócony aktu zgonu małżonka/ki
• W przypadku rozwodnika – odpis skrócony aktu małżeństwa z dopiskiem o orzeczonym rozwodzie. Innym dokumentem potwierdzającym stan cywilny może być prawomocny wyrok sądu o rozwiązaniu związku małżeńskiego.
Dalsze powstępowanie w sprawie dotyczącej ślubu z obcokrajowcem w Polsce
Pierwszym krokiem, jaki obcokrajowiec powinien wykonać jest złożenie wniosku. Cudzoziemiec mieszkający w Polsce zostanie wymeldowany z miejsca zamieszkania w kraju, z którego pochodzi. Przed wydaniem zgody na ślub w Polsce, osoby zainteresowane będą musiały odbyć rozmowę z konsulem. Jeżeli dotyczy to osób będących obywatelami UE (oboje), czyli ślub nie daje dodatkowych uprawnień cudzoziemcowi rozmowa jest tylko sprawą formalną. W przypadku chęci zawarcia związku małżeńskiego z osobą spoza Unii Europejskiej rozmowa z konsulem będzie o charakterze sprawdzającym. Rozmowa ma na celu rozpoznanie, czy obcokrajowiec chce zawrzeć małżeństwo dla łatwiejszego dostępu do rynku pracy w Polsce lub krajach UE lub ułatwić sobie legalizację pobytu.
Tak jak już wspomniano na miesiąc przed planowanym ślubem, przyszli małżonkowie powinni zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego i przedłożyć wymagane dokumenty. Na podstawie zgromadzonej dokumentacji USC przygotuje poświadczenie o braku powodów wykluczających wstąpienie w związek małżeński. Zaświadczenie pozostaje w USC, w którym odbędzie się zawarcie małżeństwa, a w przypadku ślubu konkordatowego narzeczeni będą musieli je przedłożyć w kościele, w którym odbędzie się ceremonia zaślubin.