Usługi windykacyjne w Polsce
Niestety, w obecnych czasach bardzo często spotykamy się z sytuacją gdy nasze należności są nieściągalne. Często próby przeprowadzenia rozmów z dłużnikiem, monity czy wezwania do zapłaty są nieskuteczne i pozostają bez odpowiedzi.
W takich sytuacjach wierzyciel może skorzystać z usług firm windykacyjnych, którzy w naszym imieniu zajmą się ściąganiem należnej nam wierzytelności. Zaangażowanie firmy windykacyjnej w dużej mierze jest uzależnione od spodziewanego wynagrodzenia, zazwyczaj wynagrodzenie windykatora jest ustalone jako procent od wyegzekwowanej sumy. W Polsce wynagrodzenie firmy windykacyjnej ustalane jest na poziomie 5-25 %. Stawka ustalana jest indywidualnie i uzależniona jest od rodzaju i wysokości długu. W przypadku dużych kwot, których termin płatności minął, natomiast majątek dłużnika jest wątpliwy – firma windykacyjna ustali wyższą stawkę.
Windykatorzy w swoich działaniach stosują różne metody, począwszy od rozmów telefonicznych, osobistych spotkań z dłużnikiem. Wysyłają przypomnienia o płatności oraz wezwania do zapłaty. Zdarzają się sytuację, w których windykatorzy korzystają z usług firm detektywistycznych. Podstawą w prowadzeniu postępowania windykacyjnego jest ustalanie majątku dłużnika, z którego może zostać przeprowadzona egzekucja (np. oszczędności na rachunkach bankowych, lokatach, ruchomości lub nieruchomości). Windykator powinien znać podstawy psychologi ludzkich zachowań. Dłużnicy bardzo często uchylają się od prowadzenia rozmów, unikają odbioru korespondencji lub składają obietnicę spłaty długu, które pozostają bez pokrycia. Profesjonalny windykator powinien przewidzieć potencjalne zachowanie dłużnika oraz dobrać odpowiednie metody negocjacji tak aby windykacja stała się skuteczna.
Windykacja składa się z 3 etapów:
– postępowanie polubowne,
– postępowanie sądowe,
– postępowanie egzekucyjne.
W pierwszym etapie prowadzone są negocjacje, rozmowy. Jeżeli strony zgodnie ustalą na tym etapie można zawrzeć porozumienie dotyczące spłaty należności przez dłużnika w układzie ratalnym.
Jeżeli postępowanie polubowne nie przynosi rezultatów firma windykacyjna lub Kancelaria oprawna może w naszym imieniu złożyć wniosek do sądu powszechnego o wydanie nakazu zapłaty. Wniosek taki powinien zawierać określenie kwoty zaległości wraz z terminem jej wymagalności (dłużnik może wskazać iż żąda zapłaty odsetek). We wniosku należy określić iż wierzyciel wnosi o obciążenie dłużnika kosztami sądowymi oraz kosztami zastępstwa procesowego. Do wniosku należny dołączyć zebraną dokumentację – wysłane do dłużnika monity, wezwania. Sąd Rejonowy lub Okręgowy, do którego został skierowany wniosek wydaje dłużnikowi nakaz zapłaty zobowiązując go do zapłaty należności w ciągu 14 dni lub wniesienia w tym terminie zarzutów. Gdy zarzuty nie zostaną wniesione nakaz zapłaty uprawomocnia się.
Prawomocny nakaz zapłaty jest podstawą skierowania sprawy do postępowania egzekucyjnego prowadzonego przez komornika. Komornik jest organem, który może przeprowadzić windykację z majątku dłużnika – zajmując jego środki na rachunkach bankowych, lokatach lub w sytuacji braku środków prowadzać windykację z ruchomości lub nieruchomości dłużnika prowadząc licytację komorniczą.
Pomimo, iż proces windykacji czasami jest czasochłonny, każdy wierzyciel powinien podjąć próby odzyskania należnych mu kwot.