Windykacja faktur
Windykacja faktur
Dla każdego przedsiębiorcy najlepszą drogą jest złożenie pozwu do sądu. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, pozew powinno się wnieść do sądu odpowiedniego dla miejsca zamieszkania lub siedziby pozwanego. W takiej sytuacji może to sprawiać kłopot, szczególnie w przypadku gdy pozwany prowadzi swoją działalność kilkaset kilometrów od nas. Na szczęście według polskiego prawo powództwo o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie lub też o odszkodowanie z powodu niewywiązania się z niej można złożyć w sądzie odpowiednim dla miejsca sporządzenia danej umowy. Zanim jednak sprawę złoży się do sądu, trzeba wezwać dłużnika do zapłaty. Jest to jeden z głównych formalnych warunków, który później decyduje czy dana sprawa zostanie rozpatrzona przez sąd. Jest to ważne także pod względem finansowym, gdyż sąd może niezależnie od wyniku końcowego rozprawy, obciążyć kosztami postępowania w całości lub po części powoda, który dopuścił się niepotrzebnego wytoczenia sprawy lub błędnego określenia jej zakresu.
Kiedy po wezwaniu kontrahenta do zapłaty, on nadal nie ureguluje należności, jesteśmy zmuszeni wnieść wniosek do sądu osobiście lub drogą elektroniczną. W przypadku kiedy wysokość dochodzonej należności bez odsetek i kosztów postępowania wynosi mniej niż dziesięć tysięcy złoty, sprawa może być rozpoznana w trybie uproszczonym czyli wierzyciel może wnieść wniosek na urzędowym formularzu. Jednak w przypadku kiedy należność przekracza dziesięć tysięcy złoty, pozew należy wnieść w sposób tradycyjny.
Oprócz windykacji sądowej można prowadzić także inne rodzaje np:
- Windykacja polubowna – polega na prowadzeniu rozmów z dłużnikiem, korespondencji, składa się propozycje spłaty zadłużenia w systemie ratalnym.
- windykacja terenowa – w tym przypadku windykatorzy udają się do miejsca zamieszkania dłużnika celem wezwania go do spłaty długu.
- windykacja telefoniczna – pracownicy działy windykacji dzwonią lub informują go droga elektroniczną o konieczności wyjaśnienia sprawy spłaty długu lub wyjaśnienia dotychczasowego opóźnienia.
Szczególnymi sposobem prowadzenia windykacji to windykacja w banku. Tego typu windykacja jest prowadzona najczęściej przez specjalistów do spraw windykacji. Sprowadza się do podejmowania kontaktu z klientem, odbywania korespondencji mailowej czy też spotkań z dłużnikami podczas wizyt terenowych.
Jednym z popularnych sposobów w przypadku windykacji faktur jest tez sprzedaż wierzytelności. Wydaje się, że to jeden z najprostszych sposobów na odzyskanie należności. Niestety w praktyce oferty wykupu danych należności są zupełnie inne od oczekiwań sprzedających. Firmy, które decydują się na transakcje, dokonują znaczącej selekcji wpływających do nich ofert po czym wybierają te długi, które można w stosunkowo łatwy sposób odzyskać. Jest to jednak jedna z mniej bezpiecznych metod. Zdarzają się przypadki kiedy z oferta nabycia konkretnej wierzytelności zwraca się podmiot podstawiony przez dłużnika, który w ten sposób może rozwiązać problem własnego zadłużenia kosztem wierzyciela. Dlatego tez mimo wszystko najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem jest skierowanie sprawy do sądu.