Ślub za granicą z obcokrajowcem
Jeśli mieszkasz w kraju w którym się nie urodziłeś i aktualnie planujesz swój ślub z osobą z za granicy to świetnie trafiłeś w Naszej kancelarii prawnej zajmujemy się owym tematem i zawsze jesteśmy chętni i gotowi pomóc klientowi. O ile sprawa małżeństw tych osób które są tych samych narodowości wygląda dość prosto o tyle w przypadku związków wielonarodowych należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Ale oczywiście, to my jesteśmy tutaj od tego aby Ci pomóc, właśnie dlatego trafiłeś na tę stronę. Mamy dla Ciebie kilka konkretnych a zarazem bardzo przydatnych rad, które jeśli masz w planach w najbliższej przyszłości ślub na pewno Ci się przydadzą. A więc zacznijmy od podstaw i od tego jakie ślub tak w zasadzie Was interesuje gdyż wyróżnić możemy takie rodzaje:
- ślub cywilny
- ślub konkordatowy, jest to rodzaj który łączy w sobie ślub cywilny i kościelny
Oczywiście najważniejsze w przypadku zawarcia małżeństwa będą dokumenty, które są niezbędne aby w ogóle podjąć jakąś procedurę działania, poniżej będziesz mógł zapoznać się z listą dokumentów, które są konieczne w przypadku zawarcia małżeństwa z osobą innej narodowości, a więc tak:
- Dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość, musi być to dokument ze zdjęciem, paszport bądź dowód osobisty będzie wystarczający zarówno w przypadku ślubu cywilnego jak też konkordatowego.
- Odpisy aktów urodzenia, jeśli Twój odpis wydany został w innym języku niż polski bądź akt Twojej przyszłej żony konieczne będzie jego przetłumaczenie, co ważne takiego tłumaczenia dokonać może tylko i wyłącznie tłumacz przysięgły, który znajduje się na liście tych wybranych przez Ministerstwo Sprawiedliwości
- Bardzo ważnym dokumentem, który często może budzić wśród Was kontrowersje jest pisemny dokument, który potwierdza iż Wasze małżeństwo nie będzie zawarte z racji okoliczności, które są niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami, czyli na przykład nie jest to małżeństwo, które prowadzi którąś ze stron do konkretnej korzyści chociaż by majątkowej czy też prowadzącej do umożliwienia lub ułatwienia przebywania w innym kraju.
- W przypadku osób z innych krajów potrzebne będzie też zaświadczenie z własnego kraju, które pozwoli potwierdzić iż dana osoba jest w pełni zdolna do tego aby związek małżeński zawrzeć i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, chodzi tutaj też o różnice kulturowe i sprawdzenie czy dana narodowość może zawrzeć małżeństwo z inną na przykład polską, dodatkowo dokument ten również musi zostać przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego.
- Jeśli dojdzie do ślubu cywilnego należy też dostarczyć potwierdzenie opłaty skarbowej.
- Jeśli osoba chcąca zawrzeć związek małżeński z obcokrajowcem była już wcześniej w związku formalnym, ale została na przykład wdową lub wdowcem bądź też jest po rozwodzie wtedy należy dostarczyć akt zgonu wcześniejszego partnera jeśli doszło do śmierci, jeśli zaś doszło do rozwodu wystarczy dokument potwierdzający te okoliczność chociaż by prawomocny wyrok sądu.
Powyższe wytyczne są tymi najbardziej podstawowymi, ale pozwolą Ci nakreślić to jak prezentuje się Twoją sytuacja a do tego pomogą w organizacji niezbędnych formalności. Oczywiście fachowa porada czeka zawsze na miejscu, z racji tego że każdego klienta traktujemy indywidualnie najlepszym rozwiązaniem będzie pojawienie się u Nas i ustalenie wszystkich formalności, zawsze chętnie pomożemy. Zapraszamy serdecznie!