Kancelaria adwokacka w Polsce
W Polsce najpopularniejszą formą uzyskiwania pomocy prawnej jest wizyta u adwokata. Warto pamiętać, że adwokat to nie jedyny zawód prawniczy koncentrujący swoją działalność na udzielaniu pomocy prawnej. Istnieje także zawód radcy prawnego. Przez lata pozycja radców prawnych się zmieniała, koncentrując się jednak bardzo ściśle z obsługą biznesu. Dzisiaj uprawnienia tych dwóch zawodów w kwestii pomocy prawnej oraz reprezentowania klientów przed sądami są bardzo podobne, jednak w przypadku radców prawnych istnieje prawdopodobieństwo, że dany przedstawiciel tego zawodu będzie koncentrował się na sprawach gospodarczych. Adwokat jako zawód przez cały okres swojego istnienia koncentrował się na różnorodnych sprawach. Dlatego też w Polsce przykładowo pomoc w zakresie spraw karnych jednoznacznie kojarzy się z zawodem adwokata (chociaż radcowie prawni także mogą bronić i oskarżać w takich sprawach).
Kancelaria adwokacka jako forma organizacyjna
Adwokaci działają w ramach kancelarii adwokackich. Organizacja takich kancelarii może być bardzo różna. W przypadku „mniejszych spraw” bez problemu można udać się do jednoosobowej kancelarii adwokackiej. Takie rozwiązanie charakteryzuje się maksymalną bliskością z klientem. W tym przypadku adwokat najczęściej zajmuje się bardzo różnymi sprawami, dlatego jego doświadczenie może być rozległe. W zależności od tego w jakim miejscu i mieście znajduje się kancelaria, ceny oferowanych usług także mogą być bardzo różne. Oczywiście istnieją też kancelarie wieloosobowe. Najczęściej jednak praca w takiej kancelarii także polega na indywidualnym podejściu do sprawy. Adwokaci wspierają się w poszczególnych czynnościach, ale to jeden adwokat odpowiada najczęściej za jedną sprawę.
W Polsce wyraźnie widać także duże kancelarie prawnicze, przez laików nazywane firmami prawniczymi. Takie kancelarie posiadają wieloosobowe zespoły, podzielone organizacyjnie na poszczególne departamenty (zajmujące się albo daną kategorią spraw albo daną gałęzią prawa). Ceny usług w takich kancelariach są wyraźnie większe, ponieważ nastawiają się one na obsługę dużych podmiotów. Wybór takiej kancelarii jest optymalny jeżeli potrzebujemy bardzo specjalistycznej wiedzy. Takie kancelarie często korzystają z pomocy tzw. of counsel, czyli akademickich przedstawicieli doktryny danej gałęzi prawa.
Wybór dobrej kancelarii
Wybierając kancelarię adwokacką w Polsce należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy dana kancelaria w swoim doświadczeniu ma obsługę zagranicznych osób. Oczywiście brak prowadzenia wcześniej takich spraw nie oznacza braku wiadomości w danym zakresie (szkolenie adwokata jest bardzo szczegółowe, dlatego doskonale zna on prawo), jednak klienci zazwyczaj czują się bezpieczniej wiedząc o wcześniejszej styczności adwokata z daną kategorią spraw. Warto kierować się renomą, która nie wyraża się tylko w pozytywnych opiniach w Internecie, ale także polecaniu kancelarii przez jej wcześniejszych klientów. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od kancelarii, każdy adwokat musiał przejść lata ciężkiego szkolenia obejmującego zarówno wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne jej wykorzystywanie.