Otwarcie firmy w Polsce
Obcokrajowcy, którzy zamieszkują kraje zarówno wchodzące w skład Unii Europejskiej, jaki mieszkańcy inny państw, mają prawo do założenia własnej firmy w Polsce. O ile członkowie Unii mogą zarejestrować działalność na takich samych zasadach jak Polacy, o tyle mieszkańcy państw spoza Unii muszą spełnić kilka wymogów. Cudzoziemcy z państw bloku wschodniego, posiadający zezwolenie na pobyt stały, na pobyt rezydenta długoterminowego UE lub zezwolenia na pobyt czasowy uzyskane w ramach kształcenia lub ze względu na małżeństwo zawarte z obywatelem polskim mieszkającym w Polsce, mogą założyć działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Taką działalność mogą również założyć cudzoziemcy spoza Unii, posiadający status uchodźcy i korzystający z ochrony czasowej lub uzupełniającej, posiadający zgodę na pobyt tolerowany lub posiadający Kartę Polaka. Jedynym wyjątkiem jest możliwość bycia właścicielem firmy na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy, wydanego w celu kontynuacji prowadzonej działalności już wcześniej, na podstawie wpisu do CEIDG. Zgodnie z przepisami, cudzoziemiec musi spełniać jeden z powyższych warunków, aby założyć firmę, jeśli ma pozwolenie na pobyt czasowy bez kontynuacji wcześniej założonej firmy, a także bez powiązań rodzinnych z Polską, przedsiębiorcą w naszym kraju zostać nie może.
Ułatwieniem dla cudzoziemca może być pozwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Jednak aby taki uzyskać, czas nieprzerwanego pobytu obcokrajowca musi wynosić 5 lat. Wlicza się do niego zarówno czas ciągłego przebywania w Polsce, jak i na terenie innych krajów Unii Europejskiej. Oczywiście w ciągu tych pięciu lat obcokrajowiec może wyjeżdżać do swojego kraju, ale jego jednorazowy wyjazd nie może być dłuższy niż 6 miesięcy, suma zaś wszystkich wyjazdów nie może przekroczyć 10 miesięcy. Warto więc wziąć pod uwagę długość pobytu obcokrajowca zarówno w Polsce, jak i na terenie innych państw unijnych, aby otrzymać status rezydenta długoterminowego UE i rejestracji firmy w CEIDG.
Jedyną formą działalnością, jaką może założyć cudzoziemiec pochodzący spoza krajów UE jest spółka komandytowa, komandytowo-akcyjna, akcyjna oraz spółka z o.o.. Dozwolone jest kupowanie akcji i udziałów w spółkach kapitałowych oraz przystępowanie do takich spółek pod warunkiem jednak, że umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej. Jeśli stanie się on współwłaścicielem polskiej spółki i będzie wchodził w skład zarządu, może on podpisać umowę o pracę lub inną umowę cywilno-prawną, jak choćby umowę zlecenie.
Najpopularniejszą obecnie formą spółki jest spółka z o.o., zakładana przez internet. Jest to bowiem najprostsza forma działalności, niewymagająca numeru PESEL, ani aktu notarialnego. Wystarczy zalogować się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości i zobaczyć wszystkie wymagane do zarejestrowania spółki dokumenty oraz uzyskać wpis do KRS w formie elektronicznej. Danej nowej firmy przekazywane są do rejestru REGON i CRPKEP. Wymagany wkład własny to 5000 zł. Należy również złożyć podpis elektroniczny przez wszystkich wspólników. W ciągu 21 dni od dnia rejestracji należy złożyć NIP-8 w urzędzie skarbowym.