Podział opieki nad dzieckiem, jeśli rodzice mieszkają w różnych krajach
Opieka nad dzieckiem to obowiązek każdego rodzica. Jej rzeczywiste sprawowanie jest jednak dużo łatwiejsze, kiedy rodzice mieszkają razem i wspólnie wykonują ciążące na nich obowiązki. Zupełnie inaczej opiekowanie się potomstwem wygląda wtedy, gdy dziecko, z powodu rozwodu mamy i taty zamieszkuje tylko z jednym z nich. Sytuacja dodatkowo komplikuje się, gdy jeden z rodziców przebywa na stałe w innym kraju. Oczywiście w pierwszej kolejności to oni sami mogą ustalić wszelkie kwestie dotyczące opieki. Jeśli jednak nie dojdą do porozumienia, to to, jakie prawa i obowiązki rodzicielskie na nich spoczną, zależne będzie zwłaszcza od tego, któremu systemowi prawnemu podlega omawiany stosunek prawny.
Władza rodzicielska a miejsce zamieszkania dziecka
Wiele osób pozostaje w błędnym przekonaniu, że władzę rodzicielską nad dzieckiem sprawuje jedynie ten rodzic, z którym potomek mieszka. Tymczasem kwestia ta jest dużo bardziej skomplikowana i zależy od decyzji sądu. Może on na przykład wyznaczyć miejsce zamieszkania małoletniego razem z matką, a jednocześnie przyznać władzę rodzicielską również ojcu. Trzeba, bowiem, pamiętać, że pod pojęciem owej władzy nie kryje się jedynie zapewnienie potomstwu dachu nad głową. Ma ona o wiele szerszy zakres i obejmuje na przykład podejmowanie decyzji dotyczących edukacji oraz kwestie związane ze sposobem wychowywania dziecka.
Rozstanie rodziców a opieka nad dzieckiem – co należy ustalić?
Jak już zostało na wstępie wspomniane, to, w jaki sposób będzie sprawowana opieka nad potomstwem, w pierwszej kolejności mogą ustalić sami rodzice. Powinni oni zwłaszcza podjąć decyzję co do miejsca zamieszkania dziecka, szkoły, do której będzie uczęszczało, a nawet miejsca, w którym będzie spędzało wakacje. Jeśli rodzice są ze sobą zgodni, to kwestie te nie powinny stanowić dla nich problemu. Jednak jeżeli nie mogą się porozumieć, to sprawę rozstrzygnie za nich sąd. To, który organ będzie właściwy do rozpoznania owej sprawy, wynikać będzie z obowiązujących zasad unijnego prawa (jeśli matka i ojciec zamieszkują na terenie Unii Europejskiej).
Kiedy do prawnika? Sprawy rodzinne, zwłaszcza te dotyczące dzieci, należą do najbardziej newralgicznych spośród wszystkich toczących się przed sądami. Kiedy mamy do tego jeszcze do czynienia z czynnikiem transgranicznym (kiedy jedno z rodziców mieszka za granicą), to stopień skomplikowania tejże sprawy wzrasta. Z tych powodów zawsze warto już na samym początku rozważyć kwestię posiadania fachowej pomocy prawnej. Wiele kancelarii gotowe jest prowadzić tego typu sprawy, a często kieruje swoje oferty właśnie do osób pochodzących z innego kraju. Skorzystanie z takiego wsparcia może okazać się przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy postępowanie toczy się na terytorium Rzeczpospolitej, a my sami przebywamy poza jej granicami. W wielu przypadkach to właśnie dzięki doświadczonemu adwokatowi wszystkie formalności przebiegają szybciej, a samo postępowanie nie jest dla stron tak uciążliwe. Z tego powodu warto skorzystać z pomocy prawnika już na samym początku.